Skip to content

Manon Lescaut

Klasický Nezvalův text v netradičním pojetí

„Manon? Kdo je Manon?„
„Zázrak!„
„Kdybyste alespoň neužíval lehkovážně teologických výrazů, bolí mě to.”

Život jako neustálá hra se sebou, o sobě, pro sebe, na sebe… až někdy cítíme potřebu zeptat se znepokojeně, „a kdo jsem já?”” Hledáme sami sebe prostřednictvím druhých, toužíme je ovládat, vítězit nad nimi, vlastnit je. Možná by stačilo jen na chvíli se zastavit, vystoupit ze hry a podívat se na hřiště z nadhledu. A to i za cenu, že budeme nejspíš ledaským obviněni z lehkovážnosti…

Klasický Nezvalův text viděný jako nepřetržitý sled her, hříček a zápasů, které svádějí jednotlivé postavy mezi sebou navzájem i každá sama se sebou v prostoru arény – na místě, kde není možné nic skrývat a kde jedinou obranou je útok.

Režie: Jitka Vrbková
Dramaturgie a úprava textu: Eliška Poláčková
Produkce: Eva Doležalová, Markéta Lukášková
Realizace audio nahrávky: Tomáš Král
Hrají: Markéta Kalužíková, Václav Dvořák, Tomáš Král, Ivo Klvaň nebo Miloš Břunda

Premiéra: 20. března 2010 v Buranteatru (knihkupectví Dobrovský)

 

Recenze na inscenaci z internetového časopisu o divadle RozRazil online
Fotky z hraní na festivalu Prázdniny v Telči zde

 

 


komentáře 3 napsat komentář →
 1. Ivana
  Duben 1, 2010

  Stalo se mi podruhé v životě (poprvé to bylo v Janáčkově divadle na Prodané v režii Ondřeje Havelky), že jsem u hry, kde znám takřka každé slovo, prožívala s postavami drama jejich životů a napjatě čekala, „jak to dopadne”. Strohá scéna, kde není prakticky čeho se „chytit”, nutí diváka soustředit se na aktéry hry — jsou nanejvýš věrohodní ve všech svých polohách (symbolických i faktických). Osobité rekvizity ožívají a „hrají” s nimi. A slyšet ty známé, ale stále nádherné verše říkat jinak, aniž by se jim ubíralo na „důstojnosti”, je šlehačkou na tomto chutném (byť obsahem temném) dortu. Díky!

 2. Mirka P.
  Duben 24, 2010

  Blízkost herců a především jejich opravdové projevy byly velice přesvědčivé. Představení Manon Lescaut byl pro nás opravdu nevšední zážitek. Děkujeme. :-)

 3. Michal
  Květen 18, 2010

  Manon Lescaut bylo opravdu moc pěkné představení! Velmi se mi líbili výkony všech herců a nápadité ztvárnění a pojetí celkově. Všichni představitelé byli obsazeni naprosto přesně a role jako ušité jim na míru! Zajímavá a skvěle zahraná byla i trojrole jednoho herce. Atmosféra představení by se dala krájet a člověk si přál aby snad nikdy neskončilo… Děkuji za tento zážitek! Michal.


Napište komentář