Koncept projektu:
Pravidelně rozvíjíme divadelní předpoklady dětí a mladých lidí s Downovým syndromem na workshopech. Tréninky ústí v tvorbu inscenací s profesionálními divadelníky. V rámci projektu vznikly tři inscenace, přičemž každá další zvyšuje nároky na uvědomělou uměleckou tvorbu: Vladimír Holan // Káťa a Bajaja (2019), Karel Jaromír Erben // Zlatý kolovrat (2020), Sofokles/Vrbková // Antigona (2021). Součástí projektu jsou výzkumné rozhovory s diváky.
Na řešení projektu a výsledné zprávě se podílí psycholog a speciální pedagog. Ti pojmenovávají účinek divadelní tvorby jak na herce, tak na diváky většinové společnosti. Vzniká zpráva uměleckého výzkumu, kde analyzujeme vznik jednotlivých inscenací v kontextu dosavadních domácích i světových zkušeností s tímto typem divadla. Současně v ní navrhujeme vhodné metodologické postupy využitelné zejména těmi, kdo pracují s lidmi s postižením a pomáhají jejich inkluzi do většinové společnosti.
Výstupy projektu:
V neděli 21. listopadu 2021 proběhlo v Divadle na Orlí a v Divadle BARKA sympozium nazvané INKLUZE DIVADLEM: Cesta herce s Downovým syndromem k cílené umělecké tvorbě a k přijetí do společnosti. Součástí události byly přednášky řešitelů projektu, ukázka divadelního tréninku herců Divadla Aldente, panelová diskuse i představení Káťa a Bajaja z veršů Vladimíra Holana.
PODROBNÝ PROGRAM SYMPOZIA NAJDETE POD TÍMTO ODKAZEM.
V rámci projektu vznikají i komiksy o průběhu našich zkoušek. Přečtěte si je zde nebo se na úvodní z nich rovnou podívejte:
Výzkum probíhá na Divadelní fakultě JAMU v rámci programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA Technologické agentury ČR.