Skip to content

Václav Dvořák

(*1983) ředitel, herec

„Každý máme nějakou drogu, která nás naplňuje a ničí zároveň, ale bez které si těžko dokážeme představit svůj život. Pro mě je to divadlo.“

Jak ses dostal k divadlu a proč se mu věnuješ?
Myslím si, že každý člověk fetuje. Každý máme nějakou drogu, která nás naplňuje a ničí zároveň. A bez které si těžko dokážeme svůj život představit. Pro mě je to divadlo. Věřte mi, mnohem raději bych dělal něco jiného, méně opovrženíhodného, něco, kde bych při stejně investované energii vydělal mnoho peněz a mohl jsem žít plnohodnotný život. Chápete, osmihodinové směny v poctivé práci, žena, děti, dům, auto, motorka (spíš čopr), a KLID! Ale ne, to jsem takhle jednou seděl doma a má bábinka poslouchala rozhlasovou hru „Pan Kaplan má stále třídu rád“ a já jsi řekl, to je dobrý v tom bych si chtěl jednou zahrát. Vydal jsem se tedy neohroženě do Divadelního studia „V“ s tím, že bych chtěl být herec. Oni řekli, tak jo. A za tři měsíce jsem hrál v představení „Pan Kaplan má stále třídu rád“ a rovnou titulní roli. Ne třídu, ale Kaplana.
To by mohlo svědčit o nevalné kvalitě souboru tohoto divadla, ale ne, jsem fakt dobrej ;-). Vždyť tímto souborem prošli takové hvězdy jako Iva Pazderková, Jan Budař, Lukáš Vlček, Aleš Slanina, ale i spousta dalších skvělých herců, kteří zatím slavní nejsou, ale jestli existuje nějaká spravedlnost, tak budou (Petr Halíček, Vanda Drozdová, Petr Adamec…). A já jsem šťastný, že jsem jim mohl sekundovat. Ale posléze jsem zjistil, že splněný sen je pro herce to nejhorší. Rozumíte, nemá žádné další ambice. A tak jsem začal vymýšlet blbosti, jako že založím nové divadlo se stálou scénou. Ty ambice by byly vcelku v pořádku, až na tu obrovskou naivitu. Ale nejhorší chybou bylo, že jsem se jej rozhodl založit v Brně. Patriotismus. Zjistil jsem, že pokud nepatřím do kulturní mafie, nemám šanci prorazit ani jako herec, ani jako principál nezávislého divadla. Tady tedy vyvstává otázka, proč se tomu stále věnuji. Protože je vlastně jedno co dělám, a navíc se vracíme na začátek. Vážně chcete, abych spíš šňupal? Odpovídat na tuto otázku můžete na mém facebooku.

Jaké divadlo máš ty osobně rád?
Je to úplně jedno. Možná vlastně ani nemám rád divadlo.

Jaký je tvůj nesplněný sen, který bys rád, aby se uskutečnil?
Poraďte. (Na mém facebooku.)

Co by ti udělalo největší radost, kdybys to našel na ulici?
Mrtvý systém.